Operacja może obejmować usunięcie części lub całości krtani (krtani)

Częściowo problem polega na tym, że trudno jest ujednolicić to, co rozumiemy przez „pikantne jedzenie”, ponieważ może się to znacznie różnić w zależności od osoby i kultury.

Ostatnie badania pokazują, że spożywanie szerokiej gamy produktów spożywczych – w tym produktów pełnoziarnistych i zielonych warzyw liściastych – oraz zmniejszenie spożycia tłustych potraw może prowadzić do mniejszej częstości występowania wielu powszechnych rodzajów raka. Utrata masy ciała jest niezwykle korzystna w obniżaniu ryzyka raka.

Więc najlepszą radą, jaką mogę dać, jest wysłuchanie tego, co twoja matka mówiła: Jedz dobrze. Jedz dużo warzyw. Nie jedz za dużo. Dużo ćwicz. I nie pal. Wszystko z umiarem — nawet od czasu do czasu pikantny posiłek.

P5. Czy promieniowanie rentgenowskie zwiększa ryzyko raka gruczołów ślinowych? Jeśli tak, czy powinienem ograniczyć liczbę prześwietleń w ramach ogólnej opieki stomatologicznej?

Wykazano, że duże ilości promieniowania jonizującego na głowę i szyję zwiększają ryzyko niektórych nowotworów, w tym raka skóry, tkanek miękkich (mięsak), kości i tarczycy. Efekty te widoczne są wiele lat, a czasem kilkadziesiąt lat po początkowym leczeniu. Dlatego najbardziej zagrożone są osoby dorosłe, które otrzymały duże dawki promieniowania w dzieciństwie, zwykle w ramach terapii nowotworów dziecięcych, takich jak chłoniak lub białaczka. Istnieje wyraźny związek między dawką promieniowania a ryzykiem.

Zdjęcia rentgenowskie zębów dostarczają stosunkowo niewielką dawkę promieniowania, więc ryzyko zachorowania na raka w wyniku rutynowych zdjęć rentgenowskich zębów jest dla większości ludzi niezwykle niskie. Jeśli jednak jesteś zaniepokojony, zawsze możesz poprosić o przykrycie innych części ciała osłonami ołowianymi podczas tych zabiegów.

P6. Próbuję rzucić kawę, a mój przyjaciel zasugerował herbatę mate jako alternatywę. Czytałem o tym i odkryłem, że może to zwiększyć ryzyko raka jamy ustnej. Czy to prawda?

Herbatę mate wytwarza się przez moczenie suszonych liści rośliny Yerba mate i pije się ją w wielu krajach Ameryki Południowej. W literaturze istnieją dowody na to, że spożywanie mate jest samo w sobie rakotwórcze i odgrywa rolę w rozwoju nowotworów jamy ustnej i części ustnej gardła (tylnej części jamy ustnej i górnej części gardła).

W jednym z badań osoby pijące więcej niż jeden litr mate w bardzo wysokiej temperaturze dziennie miały trzykrotny wzrost ryzyka raka przełyku. Inne badania wykazały, że spożywanie bardzo gorących napojów, takich jak mate, może prowadzić do raka jamy ustnej. Chociaż dokładny mechanizm tego, w jaki sposób mate przyczynia się do raka, jest nadal nieznany; dostępne informacje sugerują, że picie partnera powinno być uważane za jeden z czynników ryzyka raka jamy ustnej i jamy ustnej i gardła.

W przypadku osób, które również palą i piją alkohol wraz z piciem mate, ryzyko jest jeszcze większe. Więc jeśli chcesz pić mate lub już to robisz, kluczem do zmniejszenia ryzyka jest picie z umiarem (mniej niż pół litra dziennie), picie go w ciepłych lub chłodnych temperaturach, a nie gorące i niepalenie lub pij dużo napojów alkoholowych.

P7. Czytałem w Internecie, że jeśli chcesz uratować zęby po napromieniowaniu z powodu raka jamy ustnej, musisz zachować bardzo rygorystyczną rutynę higieny jamy ustnej. Obejmuje to używanie sonicznej szczoteczki do zębów, gumowej końcówki do dziąseł, małej szczoteczki między zębami i wody do płukania. Powinieneś również używać dostępnego bez recepty żelu z fluorem. Czy to brzmi prawdziwie?

Dokładne badanie stomatologiczne jest absolutną koniecznością przed jakąkolwiek radioterapią jamy ustnej. Radioterapia często może pogorszyć istniejące problemy stomatologiczne, dlatego należy leczyć ubytki, a w niektórych przypadkach chore zęby usuwać przed rozpoczęciem leczenia.

Utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej podczas napromieniania znacznie wpłynie na zapobieganie poważnym powikłaniom. Wszystkie wymienione techniki są pomocne. Ponadto dentysta może zalecić nakładkę dentystyczną przeznaczoną do zabiegów fluorowanych podczas radioterapii. Porozmawiaj również ze swoim dentystą o rodzaju pasty i szczoteczki do zębów, które najlepiej pasują do konkretnego zestawu zębów.

P8. Czy ekspozycja na słońce może powodować raka warg? Z religijnością nakładam kremy z filtrem na skórę, ale często zapominam o ustach.

Podobnie jak inne części Twojej skóry, Twoje usta są podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV związanego z długotrwałym przebywaniem na słońcu. Może to prowadzić zarówno do przedwczesnego starzenia się, jak i niektórych nowotworów skóry, w tym raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego. Raki dolnej wargi są częstsze głównie ze względu na fakt, że górna warga ma tendencję do mniej bezpośredniego nasłonecznienia ze względu na czapki zaprojektowane do osłaniania oczu.

Często zmiana przedrakowa lub rakowa może wyglądać jak łuszcząca się lub zaschnięta rana, która nie goi się ani nie znika. Powinny one zostać ocenione przez dermatologa lub laryngologa i mogą wymagać biopsji.

Jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu, istnieje wiele produktów, które zapewniają ochronę Twoich ust przed promieniowaniem UV. Należą do nich niektóre pomadki, balsamy do ust i produkty z tlenkiem cynku. Woda i śnieg znacznie zwiększą ekspozycję na słońce twarzy i ust ze względu na ich właściwości odblaskowe, dlatego zalecam ochronę ust, jeśli planujesz dzień na plaży lub na stoku. A kiedy już to robisz, nie zapomnij również o ochronie nosa i uszu.

P9. U podstawy języka w tylnej części ust mam guzek wielkości pensa. Ma kolor żółtawo-brązowy. Odkrył to mój lekarz ucha, nosa i gardła. Następnie zostałem wysłany do specjalisty, który powiedział, że nie może nawet znaleźć tego, o czym mówi laryngolog. W międzyczasie robi się coraz większy. Czy to może być rak?

Podejrzane zmiany lub rany w jamie ustnej często wymagają biopsji w celu postawienia diagnozy. Owrzodzenie, krwawienie, ból i wzrost mogą być oznakami poważniejszego stanu. Jeśli twoja masa pojawia się i znika, może to być zmiana naczyniowa (łagodny wzrost małych naczyń krwionośnych). W zależności od tego, kiedy spotkałeś się ze specjalistą, zmiana mogła, ale nie musi, być od razu widoczna.

Inne łagodne zmiany w tylnej części jamy ustnej obejmują skupiska tkanki limfatycznej, podobne do migdałków. Jeśli nadal masz obawy dotyczące tego obszaru, porozmawiam o tym z lekarzem laryngologiem lub specjalistą głowy i szyi i upewnię się, że możesz zostać szybko oceniony, gdy zmiana jest dla Ciebie widoczna. W ten sposób istnieje duża szansa, że ​​Twój lekarz zobaczy to, co widzisz. Twój lokalny lekarz laryngolog może również zrobić zdjęcia zmiany, aby specjalista mógł zobaczyć, co on lub ona widzi.

Q10. Mam czerwoną plamkę w górnej części ust – chyba nazywa się to podniebieniem twardym. Czasami krwawi, od czasu do czasu pojawia się ból i pieczenie. Obawiam się, że to może być rak.

Wszelkie zmiany w jamie ustnej, które utrzymują się i nie ustępują z czasem, powinny zostać ocenione przez lekarza. Szczególnie niepokojące są obszary owrzodzone (otwarte rany), bolesne lub skłonne do krwawienia. Jednak nie wszystkie obszary spełniające te kryteria są nowotworowe, ale może być potrzebna biopsja w celu odróżnienia raka od innych przyczyn, takich jak infekcja. Niektóre łagodne guzy jamy ustnej mogą mieć podobne cechy, dlatego kluczowe znaczenie ma wczesna diagnoza.

Dowiedz się więcej w Centrum onkologii jamy ustnej, głowy i szyi w codziennym zdrowiu.

Zapisz się do naszego Newslettera Onkologicznego!

Najnowsze ustne, Head & Rak szyi

Infekcje przenoszone drogą płciową napędzają wzrost zachorowań na raka głowy i szyi w Stanach Zjednoczonych

Kim Holt Allums opowiada o swojej walce z rakiem gardła wywołanym przez HPV i niszczącymi skutkami ubocznymi jej leczenia.

Autor: Anna Brooks Maj 1, 2019

5 rzeczy, które należy wiedzieć o raku gardła związanym z HPV

By Everyday Health Guest Felietonist Maj 20, 2016

Małżonkowie nie są narażeni na ryzyko infekcji z powodu HPV-dodatnich partnerów raka gardła, wyniki badań

Partnerzy pacjentów z HPV-dodatnim rakiem jamy ustnej i gardła — rodzajem raka głowy i szyi — nie mają zwiększonego ryzyka infekcji HPV jamy ustnej. . .

Jessica Figer Czerwiec 3, 2013

Czy narażasz się na ryzyko raka jamy ustnej?

Kwiecień to miesiąc świadomości raka jamy ustnej — a niektóre czynniki ryzyka raka jamy ustnej mogą Cię zaskoczyć.

Autor: Rachel Nall, RNA, 15 kwietnia 2013 r.

Jak przetrwać raka głowy i szyi

Rak głowy i szyi, zwykle związany z nadużywaniem alkoholu i tytoniu, jest diagnozowany u ponad 50 000 Amerykanów każdego roku. Ale niektórzy dostają. . .

Autor: Chris Iliades, MD, 22 czerwca 2010 r.

Połączenie liszaj płaski i raka jamy ustnej

Choroba autoimmunologiczna prowadzi do raka tylko w rzadkich przypadkach, ale sama w sobie jest denerwująca. Oto jak uniknąć nawrotów liszaja płaskiego.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Związek płukania jamy ustnej z rakiem jamy ustnej

Czy istnieje związek między stosowaniem płynu do płukania jamy ustnej o wysokiej zawartości alkoholu a rakiem jamy ustnej? Niektóre badania mówią tak, inne nie, ale nadal możesz ćwiczyć dobrą higienę jamy ustnej. . .

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Życie ze stomią po raku gardła

Przystosowanie się do stomii wymaga praktyki i cierpliwości, ale kilka prostych kroków może pomóc w radzeniu sobie po operacji.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Rozpoznawanie objawów jamy nosowej i raka zatok przynosowych

Poznaj czynniki ryzyka i znaki ostrzegawcze raka jamy nosowej i zatok przynosowych.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Objawy i diagnoza raka gruczołu ślinowego

Dowiedz się o objawach raka gruczołu ślinowego, kto choruje na ten rodzaj raka oraz jak jest diagnozowany i leczony.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r."

Q1. Boli mnie część gardła, która znajduje się tuż nad klatką piersiową. Kiedy go trochę naciskam, powoduje to spory dyskomfort. Martwi mnie to, że używam tytoniu bezdymnego. Pytanie brzmi, czy powinienem się martwić?

Obszar szyi, o którym mówisz, zawiera następujące struktury: tarczycę, krtań (skrzynka głosowa) i tchawicę (tchawicę). Każdy stan, który wpływa na te struktury, może powodować ból po dotknięciu obszaru. Na przykład powiększenie lub zapalenie tarczycy może powodować ból z uciskiem. Bardziej powszechne stany, takie jak refluks, również mogą to zrobić. Kwas gromadzący się w żołądku może podrażniać tylną część krtani, co może być odczuwane jako ból gardła. Infekcja tchawicy, która może być częścią infekcji górnych dróg oddechowych, może również powodować ból. Nowotwory krtani również mogą powodować ból.

Jeśli masz inne czynniki ryzyka raka, a ból utrzymuje się dłużej niż dwa do trzech tygodni, wizyta u lekarza jest uzasadniona. Bez dokładnego badania głowy i szyi strzeliłbym w ciemno, co do twojej diagnozy.

Q2. Mój mąż będzie potrzebował stomii po laryngektomii. Niepokoimy się o wpływ, jaki będzie miał na nasze życie i jego zdolność do cieszenia się takimi rzeczami, jak wyjście na kolację, ćwiczenia itp. Czy trudno się tym zająć? Czy to bardzo ogranicza twoje życie?

Laryngektomia to operacja polegająca na usunięciu całej skrzynki głosowej (krtani) w przypadku zaawansowanego raka. Po rekonstrukcji przełyk nadal jest przyczepiony do jamy ustnej, więc połykanie pozostaje bez zmian. Ale tchawica jest teraz wyprowadzona przez środek szyi tuż nad obojczykiem i ten otwór nazywa się stomią. Bardzo, bardzo przybliżoną analogią jest otwór u delfinów. Więc kiedy połykasz to samo, pacjenci ze stomią oddychają teraz bezpośrednio do płuc, omijając usta i nos.

Opieka nad stomią jest stosunkowo niewielka po całkowitym wygojeniu. Ogólnie rzecz biorąc, mowa, kurz, woda i węch są długotrwałymi problemami związanymi z tą operacją.

Podczas oddychania Twój nos i usta ogrzewają, nawilżają i filtrują powietrze. Tak więc brak wilgotności względnej może powodować tworzenie się strupów wokół otworu stomii. To musi być regularnie czyszczone. Większość pacjentów nosi mały fason, który zakrywa stomię i odfiltrowuje kurz. Ponieważ stomia jest przez cały czas otwarta, oprócz utrzymywania kurzu i innych cząstek stałych na zewnątrz, prysznic może wymagać regulacji, aby nie dopuścić do przedostania się wody. Chociaż istnieją urządzenia, które pozwalają pacjentom pływać, a nawet nurkować z rurką, pacjenci ze stomią muszą dwa razy pomyśleć przed pływaniem łódką lub innymi czynnościami, w których mogą wpaść do wody, ponieważ stanowi to bardzo poważne ryzyko.

Twój zmysł węchu i smaku jest osłabiony z powodu braku powietrza przepływającego przez nos lek moring slim cena i usta, dlatego potrzebne są czujniki dymu i urządzenia wykrywające gaz ziemny. Nie będziesz też w stanie wydmuchać nosa.

Większość pacjentów bardzo dobrze przystosowuje się do życia po laryngektomii, zwłaszcza po rehabilitacji mowy. Istnieje kilka doskonałych grup wsparcia dla pacjentów po laryngektomii, w tym WebWhispers i lokalne oddziały grup wsparcia laryngektomii Chatterbox. Kilka innych zasobów dla pacjentów i rodzin wymieniono w poniższym łączu.

Q3. Od kilku miesięcy odczuwam łagodny dyskomfort w gardle — nie tak naprawdę ból gardła, ale raczej obrzęk gruczołów. Jestem palaczem, a mój ojciec zmarł rok temu na raka przełyku. Boję się, że mogę mieć raka. Na jakie objawy powinienem zwrócić uwagę? Kiedy powinienem iść do lekarza?

Niektóre objawy raka głowy i szyi obejmują uporczywy kaszel, trudności lub ból podczas przełykania, uporczywą chrypkę lub zmiany głosu, odkrztuszanie krwi (krwioplucie), owrzodzenia lub owrzodzenia, które nie goją się oraz guzki na szyi. Dodatkowe czynniki ryzyka obejmują historię palenia i picia, a w niektórych przypadkach rodzinną historię raka głowy i szyi.

Oto kilka rzeczy, których należy szukać, ale w żadnym wypadku nie oznacza to, że masz raka, jeśli masz którykolwiek z tych objawów lub ustaleń. Ogólną zasadą jest, że objawy takie jak te, które opisujesz, powinny zostać omówione z lekarzem, jeśli utrzymują się przez kilka miesięcy. Ponieważ jesteś palaczem i masz historię rodzinną, dokładne badanie głowy i szyi leży w Twoim najlepszym interesie.

Q4. W przypadku raka krtani, co decyduje o tym, czy musisz usunąć skrzynkę głosową? Czy powinienem zacząć uczyć się języka migowego?

Leczenie raka krtani może obejmować operację, radioterapię, chemioterapię lub kombinacje wszystkich trzech metod leczenia. Operacja może obejmować usunięcie części lub całości krtani (krtani). Ilość potrzebnej operacji będzie zależeć od miejsca i stadium raka. Na przykład małe nowotwory strun głosowych można leczyć chirurgicznie, usuwając struny głosowe bez usuwania całej skrzynki głosowej. Alternatywnie, radioterapia może być stosowana do leczenia tych nowotworów bez operacji.

Jednak zaawansowane nowotwory krtani często wymagają wszystkich trzech opcji leczenia i często mogą wymagać usunięcia skrzynki głosowej (operacja nazywana laryngektomią), a następnie pooperacyjnej radioterapii i chemioterapii.

Dokładna ocena zaawansowania nowotworu będzie wymagała obrazowania (TK lub MRI) oraz oceny krtani przez chirurga w znieczuleniu ogólnym. W ten sposób można ocenić wielkość, lokalizację i stopień zaangażowania skrzynki głosowej.

Jeśli zalecana jest laryngektomia, istnieje wiele sposobów na rehabilitację mowy. Należą do nich różne protezy, które umożliwiają rozwój mowy przełykowej, która z praktyką jest prawie w 100 procentach zrozumiała dla większości ludzi.